SEARCH

About Us

Committees

  • Masthead Image

    Masthead Image
  • Masthead Image

    Masthead Image
  • Masthead Image

    Masthead Image
  • Masthead Image

    Masthead Image
  • Masthead Image

    Masthead Image

2018 COMMITTEES

The Foundation’s committees report to the full Governing Committee.

Many of our committees consist of board members and other volunteers from the community to support the works of the Foundation.

Audit Committee:  Chair & Compliance Officer— Tim Lehman, Mike Cantlin, Ryan Mills; Brady Burt (Park National Bank), Deb Kohman (CPA), ), Jim Mitchell (Morgan Stanley), Stu Parsons (retired Park National Bank)

Development & Marketing:  Chair—Michael Kennedy, Rob O'Neill, Jeanetta Pyle, Park Shai; Nathan Arnold (Englefield Oil Company), Jerry Billman (Vigil Health Solutions), Bryn Bird (Bird’s Haven Farms), Tom Bunyard (WCLT), Dave Doney (WNKO), Bonny Fowler (The Works), Susan King (Buckeye Blooms), Kelly Lyons (State Farm), Mike McNicol (C-TEC), Dan Moder (Explore Licking County), Cindy Neely (Park National Bank), Paul Prater (AEP Ohio), Seth Roy (Newark City Schools)

Education Grant Review Committee:  Chair—Jeanetta Pyle, Kim Coplin, Molly Ingold; Ann Fryman, Kim Lust (State Farm), Kim Manno (OSUN/COTC), Jennifer Roberts (Newark Campus Development Fund)

Finance & Investment Committee:  Chair—Noble Snow, Mike Cantlin, Tim Lehman, Cynthia Menzer, Ryan Mills, Mike Whitehead; Jeff Cox (Edward Jones), Doug Feller (Investment Partners, Ltd.), Joe Moore (Huntington Bank), Brian Mortellaro (Mortellaro McDonald’s), Seth Patton (Denison University), Paul Thompson (First Federal Savings & Loan), Jay Young (TrueCore Federal Credit Union)

Grant Review Committee:  Chair—Eschol Curl, Molly Ingold, Janine Mortellaro, Jeanetta Pyle; Siobhan Clovis (Reese, Pyle, Drake & Meyer), Gina Dow (Denison University, Alford Center for Service Learning), Pastor Jeff Gill (Newark Central Christian Church), Scott Hayes (Hayes Law Offices), Lauren Montagnese, Nancy Neely (retired Licking County Board of Developmental Disabilities), Mareion Royster (Park National Bank), Gordon Wilkin (retired State Farm)

Human Resources Committee:  Chair— Molly Ingold, Tim Lehman, Noble Snow; Louise Decker (retired Licking County Board of Developmental Disabilities), Joan Franks (Matesich Distributing), Anne Peterson (Licking Memorial Health Systems)

Nominating Committee:  Chair—Mike Whitehead, Eschol Curl, Michael Kennedy, Cynthia Menzer, Ryan Mills, Janine Mortellaro

Real Estate Committee:  Chair—Park Shai, Rob O’Neill, Mike Whitehead; Seth Ellington (Waste Away Systems), Andrew Guanciale (Coldwell Banker King Thompson), Luke Baus (Project Construction Co.)

Scholarship Committee:  Chair—Kim Coplin, Cynthia Menzer, Rob O’Neill​​​​​​​; Faith Phillips (OSUN/COTC)

Scholarship Review Committee:  Kim Coplin, Eschol Curl, Janine Mortello, Jeanetta PyleEllie Akey (Park National Bank), Andrea Bardsley (Park National Bank), Marty Bonar (retired teacher), Denise Natoli Brooks (Licking Soil & Water Conservation District), Katie Brown (Rea & Associates), Tom Bunyard (WCLT), Anita Carroll (Granville Public Library), Heather Clark (Licking County ESC), Robert Cullen (retired Veteran’s Association), Stephanie DeBevoise (Licking County Educational Services Center), Chris Diebold (A&D Advertising Design), Deb Dingus (United Way of Licking County), Dave Doney (WNKO), Taylor Downes (Evo Design), Lori Drake (Park National Bank), Tracy Ellington (Waste Away Systems), Ali Ernest (Park National Bank), Brad Feightner, Jr. (Associated Insurance Agencies), Josh Filler (The Energy Cooperative), Yew Lin Foltz (Park National Bank), Justin Galigher (Matesich Distributing), Kim Ghiloni (MPW Industrial Services), Robin Lyn Green (Attorney), Jill Guanciale (Boeing), Dr. Mary Beth Hall (retired physician), Dr. Tom Hall (retired Licking Memorial Hospital), Jocelyn Hartshorn (TrueCore Federal Credit Union), Brayan Hayes (Columbus Capital), Rick Henderson (community volunteer), Lori Hubble (Look Up Ministries), Amy Huddleston (Home Instead Senior Care), Brian Wade Jamandre (Uncle Giant), Dennis Phillip Moore Jamandre (Uncle Giant), Christy Kaminski-Strum (Park National Bank), Susan Studer King (Buckeye Blooms), Mark Labutis (Newark City Council), Mary Ann Lambert (community volunteer), Deborah Lang (Licking County Magistrate), Rori Leath (The Works), Sarah Leavell (retired Denison University), Chris Lesch (retired State Farm), Janice LoRaso (The Works), Lauren Massie (C-TEC), Cynthia Menzer, Rachel Menzer (community volunteer), Leigh Ann Miller (Dawes Arboretum), Dan Moder (Explore Licking County), Dana Moore (Licking County Family YMCA Western Branch), Chris Neely (retired State Farm), Cindy Neely (Park National Bank), Veronica Patton (Licking Memorial Hospital), Beth Phelps (retired principal), Faith Phillips (OSUN/COTC), Luke Pintz (Licking County Board of Developmental Disabilities), Natasha Platt (Licking County Chamber of Commerce), Janet Procida (Procida Design), Kendra Proudfit (DoubleTree by Hilton), Peggy Qualls, Kristin Ream (Trek Brewing Company, Licking County Family YMCA), Seth Roy (Newark City Schools), Angie Ryan (Leader Printing), Dr. Aimee Sanders (community volunteer), Richard Saylor (community volunteer), Penny Sitler (Mental Health America of Licking County), Cory Smith (Park National Bank), Jack Stickle (Henderson-Van Atta-Stickle Funeral & Cremation), Bethany Stickradt (Reese Pyle Meyer, PLL), Rolynda Tassan (Edward Jones), Joe Tebben (retired OSUN), Sherry Torrens (retired teacher), Kate Waldrop (Licking County Health Department), Warren Weber (retired Licking County Community Development), Linda Webster-Bennett (Generation Hospice), Dr. Pattye Whisman, Emily Wilson (community volunteer), Wayne Wycoff (Stratos Wealth Partners)

Team Sullivan:  Chair—Mike Cantlin, Eschol Curl, Michael Kennedy, Park Shai; :  Mary Albright (Reese, Pyle, Drake & Meyer, PLL), Brian Boehmer (OSUN),  Fred Ernest (Newark CIC), Chase Ghiloni (First Federal Savings),  Mayor Jeff Hall (City of Newark), Steven Hawk (retired Licking County Library, Akron-Summit County Public Library), Cheri Hottinger (Park National Bank), Nannette Maciejunes (Columbus Museum of Art), Dan Moder (Explore Licking County), Janet Procida, RA (Procida Design Ltd., Architecture & Interior Design), Joe Tebben (professor emeritus, OSUN)

Friends of the Sullivan Building:  Liz Beck, Karen Birtcher, Linda Dayhuff, Donna Demarest, Sondra Gartner, Janet Greene, Pamela Groomes, Dianne Kimball, Mark Myers, Janet Procida, Connie Rutter, Joe Tebben, Liz Worbs

Youth Philanthropy Committee: Co-Chairs—Janine Mortellaro, Hannah Brunaugh (Heath HS), Brittany Fairburn (Park National Bank), Sydney Fowls (YLC Member, Heath High School), Chase Ghiloni (First Federal Savings), Sophia Mirmohamed (YLC Member, Newark High School), Cheryl Hoshor (Pathways of Central Ohio), Nick Kovalick (YLC Member, Heath High School), Maci McMillan (YLC Member, Northridge High School), Chyene Rappold (YLC Member, Heath High School)

 

Alert!
You are using an outdated browser. Please upgrade your browser to improve your experience.