SEARCH
SEARCH

About Us

Committees

  • Masthead Image

    Masthead Image
  • Masthead Image

    Masthead Image
  • Masthead Image

    Masthead Image
  • Masthead Image

    Masthead Image
  • Masthead Image

    Masthead Image

2017 COMMITTEES

The Foundation’s committees report to the full Governing Committee.

Many of our committees consist of board members and other volunteers from the community to support the works of the Foundation.

Audit Committee:  Chair & Compliance Officer— Tim Lehman, Mike Cantlin, Jeff Cox; Brady Burt (Park National Bank), Jeffery James (Northwestern Mutual), Stu Parsons (retired Park National Bank)

Development & Marketing:  Chair—Michael Kennedy, Kim Coplin, Eschol Curl, Molly Ingold, Tim Lehman, Noble Snow; Nathan Arnold (Velvet Ice Cream), Jerry Billman (Chapel Grove Inn), Bryn Bird (Bird's Haven Farms), Tom Bunyard (WCLT), Dave Doney (WNKO), Rachel Hirsh,  Susan Studer King (Buckeye Blooms), Kelly Lyons (State Farm), Betsy Mattimoe (JP Morgan Chase Bank), Mike McNicol (C-TEC), Dan Moder (Explore Licking County), Cindy Neely (Park National Bank), Paul Prater (AEP Ohio), Jillian Rine (Grow Licking County); Seth Roy (Newark City Schools)

Education Grant Review Committee:  Chair—Jeanetta Pyle, Mike Cantlin, Michael Kennedy; Ann Fryman, Kim Lust (State Farm), Kim Manno (OSUN/COTC), Jennifer Roberts (Newark Campus Development Fund)

Finance & Investment Committee:  Chair—Noble Snow, Mike Cantlin, Jeff Cox, Tim Lehman, Cynthia Menzer, Mike Whitehead; Joe Moore (Huntington Bank), Ryan Mills (Granville Investment Group), Brian Mortellaro (Mortellaro McDonald’s), Seth Patton (Denison University), Paul Thompson (First Federal Savings & Loan), Jay Young (TrueCore Federal Credit Union)

Grant Review Committee:  Chair—Eschol Curl, Molly Ingold, Janine Mortellaro, Jeanetta Pyle; Siobhan Clovis (Reese, Pyle, Drake & Meyer), Gina Dow (Denison University, Alford Center for Service Learning), Lauren Montagnese, Mareion Royster (Park National Bank)

Human Resources Committee:  Chair— Molly Ingold, Kim Coplin, Tim Lehman, Noble Snow; Joan Franks (Park National Bank), Stu Parsons (retired Park National Bank), Anne Peterson (Licking Memorial Health Systems)

Nominating Committee:  Chair—Mike Whitehead, Jeff Cox, Eschol Curl, Molly Ingold, Michael Kennedy, Cynthia Menzer, Janine Mortellaro, Jeanetta Pyle

Real Estate Committee:  Chair—Park Shai, Noble Snow; Luke Baus (Project Construction Co.), Herb Murphy (Mid-Ohio Development Corporation), Rob O’Neill (Southgate Corporation)

Scholarship Committee:  Chair—Kim Coplin, Cynthia Menzer, Jeanetta Pyle; Ann Fryman, Rick Heath (Hite & Heath, LLP), Faith Phillips (OSUN/COTC), Ellen Power (The Boeing Company)

Scholarship Review Committee:  Kim Coplin, Eschol Curl, Cynthia Menzer; Nick Adams (State Farm), Ellie Akey (Park National Bank), Andrea Bardsley (Park National Bank), Spencer Barker (Shai Commercial Real Estate, Ltd.), Andrea Biada (Ronald McDonald House), Berniece Bohren (Edward Jones), Ed Bohren (Licking County Family YMCA), Marty Bonar (retired teacher), Kristen Bortle (community volunteer), Denise Natoli Brooks (Licking Soil & Water Conservation District), Katie Brown (Rea & Associates), Annie Burt (community volunteer), Ryan Cook (Media Network of Central Ohio), Robert Cullen (retired administrator, Veteran’s Association), Lori Drake (Park National Bank), Tracy Ellington (Waste Away Systems), Josh Filler (The Energy Cooperative), Yew Lin Foltz (Park National Bank), Ann Fryman (community volunteer), Heather Geiger (MPW Industrial Services), Kim Ghiloni (MPW Industrial Services), Robin Lyn Green (Attorney), Dr. Tom Hall (retired Licking Memorial Hospital), Doug Helman (Kendal at Granville), Denny Hesselgesser (The Hesselgesser Company), Donna Holycross (Heartland Bank), Amy Huddleston (Home Instead Senior Care), Cher Jackson (The Boeing Company), Anna Jeffries (Licking County Board of Developmental Disabilities), Dr. Bob Klingensmith (retired OSUN),  Stephanie Knobeloch, Andrew Kohn (community volunteer), Rori Leath (The Works), Veronica Link (Licking Memorial Hospital), Janice LoRaso (The Works), Sally McClaskey (4-H Youth Development),  Leigh Ann Miller (Franklin Park Conservatory), Brittany Misner, (Licking County Chamber of Commerce), Chuck Moore (Food Pantry Network of Licking County), Marty Morrison (Southgate Corporation), Chris Neely (retired State Farm), Karen Pavone (Park National Bank), Faith Phillips (OSUN/COTC), Natasha Platt (Licking County Chamber of Commerce), Rick Platt (Port Authority), Janet Procida (Procida Design), Sarah Quick (State Farm), Melissa Robson (MPW Services), Martine Ruml (Mettler-Toledo), Aimee Sanders (community volunteer), Richard Saylor (community volunteer), Janet Schultz (A Call To College), Penny Sitler (Mental Health America of Licking County), Rolynda Tassan (Edward Jones), Joe Tebben (retired OSUN), Tiffany Ware (RevLocal), Warren Weber (retired Licking County Community Development), Dr. Liz Weiser (OSUN), Dr. Pattye Whisman, Wayne Wycoff (Stratos Wealth Partners), Debbie Young (Licking Memorial Hospital)

Team Sullivan:  Chair—Mike Cantlin, Eschol Curl, Michael Kennedy, Janine Mortellaro, Park Shai; Mary Albright (Reese, Pyle, Drake & Meyer, PLL), Dave Bussan (Denison University), Fred Ernest (Newark CIC), Don Gunnerson (retired architect), Mayor Jeff Hall (City of Newark), Steven Hawk (retired Licking County Library, Akron-Summit County Public Library), Cheri Hottinger (Park National Bank), Nannette Maciejunes (Columbus Museum of Art), Dan Moder (Greater Licking County Convention & Visitors Bureau), Janet Procida, RA (Procida Design Ltd., Architecture & Interior Design), Joe Tebben (professor emeritus, OSUN)

Friends of the Sullivan Building:  Allen Barol, Karen Birtcher, Donna Demarest, Sondra Gartner, Janet Greene, Emily Larson, Janet Procida, Connie Rutter, Joe Tebben

 

 

Alert!
You are using an outdated browser. Please upgrade your browser to improve your experience.